Dokumentáció - Arányos alkalmazás a gyakorlatban

A Magyar Könyvvizsgálói Kamara szakértői bizottsága a jelen weboldalt azzal a céllal hozta létre, hogy a kamarai tag könyvvizsgálókat közvetlenül és folyamatosan ezen keresztül tájékoztassa a jogszabályi kötelezettségen alapuló könyvvizsgálói tevékenységre vonatkozó nemzetközi könyvvizsgálati standardok (a továbbiakban: ISA) követelményei arányos alkalmazásának egyes kérdéseiről, különös tekintettel a könyvvizsgálati megbízási dokumentáció összeállítására. 

Az ISA arányos alkalmazása – az adott egyedi könyvvizsgálati megbízás kis méretére, kevésbé összetett, ennél fogva egyszerű jellegére és más indokolható szempontokra tekintettel – megengedett. Az arányos alkalmazás megfelelő és elfogadható gyakorlati megoldásai azonban számos kérdést vetnek fel, mivel a megbízások egyedisége miatt az erre vonatkozó legjobb gyakorlatok nehezen tipizálhatók. A jelen weboldalon keresztül ebben a kérdéskörben igyekszünk szakmai támogatást nyújtani a kisebb gazdálkodók könyvvizsgálatát végző kamarai tagjaink számára.
 

A könyvvizsgálati dokumentáció tartalmát és terjedelmét meghatározó legfőbb szempontok

A könyvvizsgálati megbízási dokumentáció tartalma és terjedelme (tehát az arányos alkalmazás lehetősége is) olyan tényezőktől függ, mint például:

  • a megbízás szerinti gazdálkodó egység mérete és összetettsége
  • a megtervezett végrehajtandó könyvvizsgálati eljárások jellege
  • a lényeges hibás állítás azonosított kockázatai (azok mértéke és jellege)
  • a megszerzett könyvvizsgálati bizonyítékok jelentősége (a könyvvizsgálói vélemény alátámasztása kontextusában)
  • a könyvvizsgáló / könyvvizsgáló szolgáltató belső Minőségirányítási Rendszere által meghatározott saját dokumentációs politikái és eljárásai (ISQM1)
  • az adott egyedi megbízás vonatkozásában az etikai követelményeket (hiv.: kamara etikai szabályzata, IESBA etikai kódex) veszélyeztető lehetséges vagy felmerülő helyzetek, körülmények mértéke (súlyossága) és jellege 
  • amennyiben releváns, az egyéb szabályozásoknak való megfelelés vonatkozásában elvégzendő könyvvizsgálati eljárások minősége és terjedelme.

A megfelelő és elegendő könyvvizsgálati dokumentáció összeállításához segítséget nyújtó, áttekintésre javasolt szakmai anyagok – amelyek a minőségellenőrzési kérdőívek kivételével elérhetők lentebb a jelen weboldalon keresztül is – a következők:

  • „A szakértői bizottság iránymutatása – A könyvvizsgálati megbízások dokumentálásáról” című anyag, amely egy átfogó elméleti áttekintés és számos gyakorlati példa ötvözésével ad útmutatást a könyvvizsgáló saját dokumentálási rendszerének kidolgozásához.
  • Módszertani segédlet a kisebb gazdálkodók (KKV-k) könyvvizsgálatához – átdolgozott kiadás 2024
  • 230. témaszámú „Könyvvizsgálati dokumentáció” című nemzetközi könyvvizsgálati standard, amely összefoglalja az általános dokumentációs alapelveket és követelményeket.
  • Az egyedül, asszisztens nélkül dolgozó könyvvizsgálók számára további támpontot nyújt a könyvvizsgálók belső minőségirányítási rendszerének kidolgozását segítő „Minőségirányítási kézikönyv 2024” kamarai kiadvány és mellékletei. 
  • MKVK Minőségellenőrzési Módszertani Kézikönyv 2024
  • Az egyedi megbízásokra vonatkozó kamarai minőségellenőrzési általános kérdőív, illetve a közfelügyeleti minőségellenőrzési kérdőív.

Kapcsolódó szakmai anyagok elérhetőségei:

  • A szakértői bizottság iránymutatása – A könyvvizsgálati megbízások dokumentálásáról (hamarosan feltöltésre kerül)

Vonatkozó Jogforrások:

 


 

Betöltés...
X