Könyvelői minősítés
2019.12.16.2019. december 15-ével indul a könyvviteli szolgáltatók minősítési és minőségbiztosítási rendszere a Magyar Könyvvizsgálói Kamara szervezésében.
A könyvvelői szolgáltatások terén hosszú idő óta sokan vannak, akik keresik a minőségi szolgáltatást nyújtó piaci szereplők megtalálása és kiemelése, valamint a minőségi munka elismerése irányába ható módszereket. Fontos szempont a pozitív, követendő példák kiemelése, a jó teljesítményt nyújtók elismerése, kedvezőbb helyzetbe hozása.
Miért vált szükségessé és került kidolgozásra a minősítés?
A vállalkozások jól felfogott érdeke, hogy olyan számviteli és adózási szolgáltatókat bízzanak meg, akik magas szintű szaktudással rendelkeznek, tisztában vannak az üzleti viszonyokkal és a kor követelményeinek megfelelő struktúrát működtetve támogatják a vállalkozások tevékenységet. Jogosan merülhet fel a kérdés, hogy mi nyújthat garanciát számukra a könyvelő munkájára vonatkozóan: Mitől lesz „jó” vagy „minőségi” egy könyvelő munkája?
Ebből a piaci környezetből eredt a szakma (könyvelők, könyvvizsgálók, hatóságok) és a gazdálkodók igénye egy olyan minősítési rendszer kidolgozása, amelynek eredményeként a piac szereplői képet kaphatnak egy adott könyvviteli szolgáltató szakmaiságáról.
A Magyar Könyvvizsgálói Kamaránál két éves, könyvelés és ellenőrzés terén gyakorló szakemberek előkészítő és egyeztető munkájának eredményeként alakult ki ez az önkéntes alapon működő szakmai minősítési és minőségbiztosítási rendszer, amely a könyvviteli szolgáltatók, könyvelési tevékenységet folytatók számára nyújt lehetőséget a szolgáltatásaik szakmai színvonalának, egy önkéntes alapon működő minőségellenőrzés során való elismertetésére és a megszerzett minősítés szakmai és a megrendelői oldal számára való kihirdetésére. A Magyar Könyvvizsgálói Kamara célja a minősített könyvviteli szolgáltató cím létrehozásával, hogy e címet viselő könyvelőket pozitív példaként kiemelje, amely számukra további piaci előnyöket jelentsen.
Önkéntes alapon működő szakmai minősítési és minőségbiztosítási rendszer
A Magyar Könyvvizsgálói Kamara 2019. december 15-ével elindítja a könyvviteli szolgáltatók minősítő szolgáltatását, amely a könyvviteli és számviteli szolgáltatás magyarországi színvonalának emelését, a szakmai színvonal javítását célozza meg.
A „Magyar Könyvvizsgálói Kamara által minősített könyvviteli szolgáltató” címet
a sikeres minősítést követően az eredményes pályázók 2 éven keresztül viselhetik.
Miért éri meg minősített könyvelő címet szerezni?
Előnyök
"Magyar Könyvvizsgálói Kamara által minősített könyvviteli szolgáltató" cím viselése jelentős marketing előnyökkel jár:
▪ Bizalmat tud kelteni ügyfeleiben
▪ A cím elnyerése kiemelhető honlapon, bemutatkozó anyagokban, email aláírásban
▪ A minősített könyvviteli szolgáltatók névsora publikálásra kerül a kamara honlapján
▪ A publikus listán az ügyfél meg tud győződni a könyvelő regisztrált minőségéről
▪ Minősített könyvviteli szolgáltató logó használata
▪ Napi szinten tudatosítja megbízóiban a színvonalas szolgáltatását (pl. email aláírásban szerepeltetve)
▪ A könyvelő munkája minősége alapján meg tudja különböztetni magát más szolgáltatóktól
▪ Szakmai önbecsülése emelkedik
▪ A könyvelői szakma presztízsének emelkedése
▪ A minősítési kérdőív eljárási és kompetencia mércét nyújt a saját szolgáltatásai színvonalának feltérképezéséhez, a követendő eljárásokhoz
▪ A kamara tudásbázisának használata
▪ Munkamódszertani segédletekhez hozzáférés, amely segítséget adhat a saját módszerek továbbfejlesztéséhez
▪ Fórum: kommunikációs csatorna a minősített szolgáltatók közötti párbeszédre, egymás munkájának segítségére
▪ Könyvvizsgálói bizalom növekedése: jelzés arról, hogy az auditált beszámolót összeállító könyvviteli szolgáltató rendszerben gondolkodik és működik
▪ Pozitív figyelem ráirányítása a könyvelői szakmára (sajtó, fórumok)
▪ Általános színvonal emelkedés a könyvviteli szolgáltatások terén
Hogyan pályázhat a „Magyar Könyvvizsgálói Kamara által minősített könyvviteli szolgáltató” címre?
A Magyar Könyvvizsgálói Kamara által minősített könyvviteli szolgáltató címre jelentkezését benyújthatja vállalkozás vagy magánszemély is, aki rendelkezik a meghatározott szakképesítéssel, gyakorlattal és a könyvviteli szolgáltatás végzésére jogosító minisztériumi engedéllyel és vállalja a minősítési eljárásban való részvételét.
Folyamata
A szakmai minősítést a Magyar Könyvvizsgálói Kamara (továbbiakban: MKVK vagy kamara) a pártolói státusszal rendelkező vagy kamarai tagsággal rendelkező könyvvizsgáló, vagy könyvvizsgáló cégnek minősülő jelentkezők számára tudja biztosítani.
Melyik folyamat vonatkozik Önre?
- Könyvviteli szolgáltatók számára, akik nem minősülnek kamarai tag könyvvizsgálóknak vagy könyvvizsgáló cégnek, a minősítést megelőzően pártoló személy, pártoló szervezet státusz szerezése szükséges. Lásd 1. pont „Pártolói státusz megszerzése”.
- Amennyiben kamarai tag könyvvizsgáló/könyvvizsgáló cég és a könyvvizsgálati tevékenység mellett könyvviteli szolgáltatást is végez, akkor csak a könyvvizsgálói tagsági szám megadására van szükség, beadhatja jelentkezését a minősítésre. Lásd 2. pontban „Minősítés folyamata”.
1. Pártolói státusz megszerzése
Kik szerezhetnek pártolói státuszt?
Ha egyéni vállalkozóként nyújt szolgáltatást, akkor pártoló személyként, ha gazdasági társasági formában, akkor a pártoló szervezetként kérheti a nyilvántartásba vételét.
Természetes személy | Szervezet |
Pártoló személy lehet, aki: ▪ támogatni kívánja a kamara működését ▪ rendelkezik okleveles könyvvizsgálói vagy mérlegképes könyvelői szakképesítéssel és a könyvviteli szolgáltatás végzésére jogosító minisztériumi engedéllyel, vagy ACCA (Association of Chartered and Certified Accountants) végzettséggel és member vagy fellow regisztrációval |
Pártoló szervezetté válás feltételei annyiban különböznek, hogy ▪ van legalább egy olyan tagja, munkavállalója, vezető tisztségviselője, aki rendelkezik az előzőekben felsorolt képesítések egyikével és ▪ a jelentkező szervezet jogosult könyvviteli szolgáltatás nyújtására. |
Pártoló kamarai díj: 50 ezer forint/év
Az pártoló kamarai díjat a kamara központi számlájára kérjük befizetni a jelentkezéskor.
A Magyar Könyvvizsgálói Kamara bankszámlaszáma: 12010855 - 01283148 – 00100002
A Pártoló személy, pártoló szervezet kamarai regisztrációval a szervezet nyújtotta előnyökben részesülhet (kedvezményes szakmai oktatások, szakmai anyagok elérési lehetősége stb.), illetve jelentkezhet az önkéntes minősítési rendszerbe. Amennyiben jelentkezik a szakmai minősítésre és teljesíti az ehhez szükséges feltételeket, követelményeket és érvényes minősítést szerez, abban az esetben viselheti a „Magyar Könyvvizsgálói Kamara által minősített könyvviteli szolgáltató” címet.
Kedvezmények a kamarai pártoló státusz révén
- Magyar Könyvvizsgálói Kamara tudásbázisának használata: munkamódszertani segédletekhez, iratmintákhoz, stb. hozzáférés
- Kamarai szakmai rendezvényeken való ingyenes vagy kedvezményes díjú részvételi lehetőség
- Konzultációs szolgálathoz való kérdésfeltételi lehetőség
- Igénybe vehetik a jogsegélyszolgálat és az Egyeztető testület szolgáltatását
- Aktuális kamarai partneri kedvezmények lehetősége
- A kamara tervezi bővíteni a kedvezmények listáját, pl. további szakmai kiadványokhoz és e-learning előadásokhoz való díjmentes vagy kedvezményes hozzáféréssel, konzultációs szolgálathoz való kérdésfeltételi lehetőséggel, magatartási kódex ajánlásainak, normarendszerének megosztásával.
Pártoló személy / szervezet regisztráció
Pártoló személy vagy pártoló szervezet elektronikus úton kérheti regisztrációját az e-papír szolgáltatás (https://epapir.gov.hu) igénybevételével, vagy írásban az MKVK Főtitkári hivatalához címezve: 1063 Budapest, Szinyei Merse u. 8. Kérjük, a jelentkezési lapot kinyomtatva, aláírva – az e-papír szolgáltatás igénybevétele esetén az aláírt, szkennelt dokumentum csatolásával – küldje el a kamara részére. |
További információk: A pártoló személy / pártoló szervezet nyilvántartásba vételéről a kamara felvételi bizottsága jár el, amely a jogviszony fennállásáról igazolást ad ki. A felvételről a kamara felvételi bizottsága a főtitkári beérkezéstől számított 60 napon belül testületi ülésen határoz. Ha szükséges a felvételi bizottság a kérelmezőt a beérkezéstől számított 22 napon belül hiánypótlásra vagy nyilatkozattételre hívja fel. A pártoló személyi, pártoló szervezeti jogviszony a nyilvántartásba vételi kérelemnek helyt adó határozat napjával keletkezik. Az MKVK főtitkári hivatal folyamatos nyilvántartást vezet a pártoló személyekről és pártoló szervezetekről. A pártoló személy, pártoló szervezet ezen megszerzett jogánál fogva semmilyen könyvvizsgálói tevékenység végzésére nem jogosult! (Ezalatt értendő: sem jogszabályi kötelezettségen alapuló könyvvizsgálói tevékenység, sem a jogszabályi kötelezettségen alapuló könyvvizsgálói tevékenységen kívüli egyéb szakmai szolgáltatás folytatására a pártoló személy, pártoló szervezet regisztráció nem jogosít fel.) |
2. Minősítés folyamata
A Magyar Könyvvizsgálói Kamara által minősített könyvviteli szolgáltató cím megszerezésére és a minősítésre a Jelentkezési lap és Minősítő kérdőív kitöltésével és benyújtásával tud jelentkezni.
Minősítési szempontok
A minősítő rendszer kidolgozása során a szakértők számba vették a könyvelői munka számos aspektusát és meghatározták mi az a szint és színvonal, amelyet nem lehet a megfelelő szakmai, technikai, technológiai felkészülés nélkül átugrani, hogy megbízhatóan, folyamatosan magas színvonalon dolgozók könyvviteli szolgáltatók érdemeljék ki a minősített szolgáltató címet.
A felvázolt három kérdéskör a könyvviteli szolgáltatás minőségi kereteit adja. A könyvviteli szolgáltatás végzéséhez igen sokféle kompetencia, feltétel teljesülése szükséges. Mivel a könyvviteli szolgáltatásokra nincsenek egységes eljárási és/vagy munkamódszertani standardok, ezért mindenkinél más-más gyakorlatok lehetnek, vagy valakinél akár többféle eljárás is van egy adott helyzet kezelésére. Számos megoldás elfogadható, hiszen a rendszer arra igyekszik a könyvelőt terelni, hogy ő maga gondolja végig a saját rendszerét, ügyfélkörét és arra alakítson ki egységes eljárásokat, sémákat, protokollokat.
A minősítési szempontrendszer három minősítési kérdéskört ölel fel – alap-, folyamat- és informatikai minősítő feltételeket – s összesen 150 db kérdést tartalmaz, amelyekre Igen / Nem / Nem értelmezhető válaszok adhatók. A minősítési kérelem elbírálását segíti, ha a minősítő kérdőív vélemény mezőiben röviden összefoglalja az ahhoz a kérdéshez tartozó gyakorlatát.
A Minősítési kérdőív és a három kérdéskört részletező Minősítés szempontrendszere elérhető a kamara honlapján.
Mit kell benyújtania a jelentkezéshez?
A könyvviteli szolgáltatók minősítő szolgáltatás indulásának időpontja: 2019. december 15. A jelentkezéseket e naptól várjuk a Minősítési kérdőív csatolásával, a kérdőívben feltüntetett mellékletekkel együtt, elektronikusan az e-papír szolgáltatás igénybevételével vagy írásban. Kérjük, az e-papír szolgáltatás igénybevétele esetén a jelentkezési lapot aláírt, szkennelt változatban, a minősítő kérdőívet pedig Excel formátumban küldje el a kamara részére a kérdőívben feltüntetett mellékletekkel csatolásával együtt.
Jelentkezési lap a Könyvelői minősítésre
Minősítési eljárásban való részvétel díja: 125 000,- Ft + áfa
Az eljárásban való részvétel díját a kamara központi számlájára kérjük befizetni a jelentkezéskor.
A Magyar Könyvvizsgálói Kamara bankszámlaszáma: 12010855 - 01283148 – 00100002
Elbírálás
A beadott minősítő kérdőívek értékelését egy minősítő testület végzi, amely gyakorló könyvviteli szakemberekből, kamarai tag könyvvizsgálókból, köztük minőségellenőrzési tapasztalattal rendelkezőkből áll. A testület – figyelemmel a társ szakmai szervezetek véleményére – a kamara könyvelői tagozatának javaslata alapján került kialakításra. Az elbírálás során a testület a minősítő kérdőív és mellékelt dokumentumok alapján – igény szerint – kérhet további információkat, személyes meghallgatást a pályázótól.
Minősítések ütemezése
A jelentkezéstől számított 90 napon belül történik a minősítés. A jelentkezések beérkezésének függvényében a minősítő testület legalább negyedévente ülésezik a befogadott minősítéseket értékelve. A kiadott minősítés a következő negyedév első napjától lép életbe és 2 évre szól.
Feltételek
Pártoló személy és kamarai tag könyvvizsgáló minősítést akkor kaphat, ha igazolja, hogy a kérelem benyújtását megelőző 5 éven belül legalább három éves gyakorlata van a könyvviteli szolgáltatás nyújtásában. Pártoló szervezet és könyvvizsgáló cég minősítést legalább 1 év működési időtartam után kaphatja meg.
A minősítési eljárás egységesen kezeli a MKVK tagjait, mint könyvviteli szolgáltatót és a pártoló személy, pártoló szervezet könyvviteli szolgáltatót.
Sikeres minősítést követően a minősített könyvelő 2 éven keresztül viselheti a „Magyar Könyvvizsgálói Kamara által minősített könyvviteli szolgáltató” címet, amelyet marketing célokra is felhasználhat.
A minősítést a 2 év letelte után meg lehet ismételni. A sikeresen minősített szolgáltatók nevét a kamara honlapján is szerepelteti. Az aktuális minősített könyvvizsgálók közzétételi listája elérhető a kamara honlapján.
Sok sikert kívánunk a minősítés megszerzéséhez!
Kérdése esetén, kérjük keresse a Magyar Könyvvizsgálói Kamara munkatársát, Kotyinszki-Gaál Nikolettát, a gaal.nikoletta@mkvk.hu e-mail címen.
Kapcsolódó anyagok
Amennyiben a fenti szabályokat eredeti jogforrásban szeretné áttanulmányozni, akkor az alábbi dokumentumok itt érhetőek el:
- Könyvelői minősítési eljárás és minőségbiztosítási rendszer
- Minősítési kérdőív
- Minösítés szempontrendszere
- A Magyar Könyvvizsgálói Kamara alapszabálya
- Pártoló személy, pártoló szervezet szabályzat
- Tájékoztató a pártoló személyek, pártoló szervezetek és szenior könyvvizsgálók nyilvántartásba vételéről és törléséről szóló, illetve a könyvviteli szolgáltatók önkéntes kamarai minőségbiztosítási rendszeréről szóló szabályzatokról