Figyelem! Archivált cikk. Lehet, hogy már nem aktuális.

Ma már nem csak divat az etikus vállalatirányítás - AmCham Etikai szótár

Az AmCham, valamint 25 szervezet jóvoltából elkészült a Felelős Vállalatirányítási és Üzleti Etikai Szótár, ami hozzájárul a felelős és tisztességes, ezáltal versenyképesebb vállalati működés gondolatiságának erősítéséhez hazánkban.

Több száz önkéntes munkaóra, 125 szócikk, 25 terjesztési partner, 5 szerkesztő. Ennyi kellett ahhoz, hogy elkészüljön a magyarországi Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) Felelős Vállalatirányítási és Üzleti Etikai Szótárának második, bővített kiadása. A szótár számos eddig magyarul nem ismert vagy nem használt üzleti etikai és vállalairányítási kifejezést magyaráz meg és értelmez, ezáltal segítve az etikus vállalati viselkedési modellek kutatását és átültetését a mindennapi gyakorlatba. Az új szótárnak köszönhetően a jövőben a magyar üzleti nyelvben is meghonosodhatnak olyan – eddig túlnyomórészt angol nyelven használt – kifejezések, mint „Insider Trading” (bennfentes kereskedelem), „Chinese Wall” (kínai fal), ’Whistleblower” (közérdekű bejelentő), továbbá megtudhatjuk, mit jelent speciális gazdasági környezetben a „fehér lovag” vagy az „arany ejtőernyő”. 

A szótár létrehozásának gondolata az AmCham Felelős vállalatirányítási és üzleti etikai bizottságának első workshop-ján merült fel 2006 őszén a jelen lévő professzorok javaslatára. Az akkor kitűzött cél, miszerint a kiadvány egyik fő küldetése az üzleti oktatás segítése és ezen keresztül a felelős üzleti gondolkodás meghonosítása, illetve a gyakorlati szakemberek mindennapi munkájának segítése, azóta sem változott. Az elmúlt öt évben a szerkesztők folyamatosan fejlesztették az igényes és hiánypótló szógyűjteményt, és a mostani állapotot sem tekintik véglegesnek, hiszen ahogy ők fogalmaznak, ez egy „élő” szöveg. 

A Felelős Vállalatirányítási és Üzleti Etikai Szótár második kiadása komoly szervezeti összefogással készült el. A szerkesztői munkában az AmCham mellett a Közép-Európai Egyetem (CEU) és a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület (HVCA) vett részt, akikkel a bizottság más projektekben is szorosan együttműködik. A szótár terjesztésében további 23 intézmény, többek között oktatási, üzleti, pénzügyi szövetségek, kereskedelmi kamarák, vállalati és nemzetközi szervezetek vesznek részt: 3000 nyomtatott példány rajtuk keresztül juthat el az érdeklődőkhöz.

"Tevékenységünk célja a magyar gazdaság átláthatóságának és versenyképességének növelése. Azt szeretnénk, hogy minél többen megismerkedjenek az alapelvekkel, a legsikeresebb nemzetközi legjobb gyakorlatokkal, mert minél többen alkalmazzák azokat saját vállalkozásuk irányításában, annál inkább érezhető lesz a pozitív hatás az egész nemzetgazdaságra“ – emelte ki Czirják László, az AmCham vállalatirányítási és üzleti etikai bizottságának elnöke.

Ennek érdekében jött létre 2003-ban a Felelős vállalatirányítási és üzleti etikai bizottság, mely 2005-ben kiadott Rövid Állásfoglalása ma is érvényes és aktuális problémákat vetett fel. Immár hagyományosan évente megrendezett workshopjain a tudományos és üzleti vezetők vitatják meg a felelős vállalatirányítás és az üzleti etika kérdéseit. Az első, 2006-ban tartott rendezvényen merült fel, hogy egységes és elfogadott terminológia hiányában a téma hatékony oktatása és kutatása nem biztosítható.

A szótár első, 2007 decemberében megjelent kiadását négy év elteltével váltja fel az új és bővített verzió (125 szócikkel), amely immár a felelős vállalatirányítás és az üzleti etika terminológiáját egyaránt tartalmazza. A szótárban többek között pontos definíció és magyar megfelelő található olyan szakkifejezésekre, mint például az „Insider Trading” (bennfentes kereskedelem), „Golden Parachute” (arany ejtőernyő), „Chinese Wall” (kínai fal), „Squeeze-out” (kiszorítás) vagy a „Whistleblower” (közérdekű bejelentő).  A szócikkek bővülésén kívül az idei kiadvány újdonsága, hogy a definíciókat magyarul is leíró oszloppal egészült ki az egyszerűbb kezelhetőség, és a felsőoktatásban napi szintű alkalmazhatóság érdekében.

A Szótár kiadásával egyidejűleg az AmCham Felelős Vállalatirányítási és Üzleti Etikai bizottsága megjelent a közösségi média felületein is. Az új Facebook oldalon, melynek címe „A jövő vezetői“, mostantól minden, az AmCham által kidolgozott vállalatirányítási anyag és eszköz elérhető a főiskolások, egyetemisták és fiatal vállalkozók számára.

Hardi Péter, a Közép-Európai Egyetem (CEU) professzora mint bizottsági tag elmondta: „Folyamatosan dolgozunk annak érdekében, hogy a felsőoktatás és az üzleti szféra között állandó párbeszédet tartsunk fenn. Ezáltal könnyebben elérhetjük a fiatal vezetőket gyakorlati és releváns témákkal. A közösségi média megnyitja a lehetőséget arra, hogy a diákok és a fiatal vállalkozók is aktív részeseivé válhassanak ennek a párbeszédnek.”

Az AmCham weboldalán megtalálható szótár és hasznos információk mellett megtalálható internetes tudástár (Online Resource Center) tartalmát ingyenes regisztrációt követően bármikor egyetlen kattintással el lehet érni.

Az AmCham vállalatirányítással és üzleti etikával kapcsolatos kiadványairól és rendezvényeiről további információ a kamara honlapján, www.amcham.hu oldalon található.

* * *

A Felelős Vállalatirányítási és Üzleti Etikai Szótár

A szótár jelenlegi, második kiadása egy bővített, javított, teljesen kétnyelvű szótár, mely a Felelős Vállalatirányítási és Üzleti Etikai Bizottság, a „Center for Business and Society”, a „Central European University Business School” és a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület együttműködésének eredményeként jött létre. A szócikkeket a bizottsági tagok, egyetemi professzorok, elméleti szakemberek, jogi szakértők, és más gyakorlati szakemberek gyűjtötték össze. Az új kiadás tartalmilag és formailag is megújulva jelent meg június közepén. Az elektronikusan bárki számára elérhető kiadványt nyomtatott formában az alábbi intézmények terjesztésében lehet elérni 3000 példányban. Befektetési Alapkezelôk és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége; BGF-KVIK angol nyelvû BA képzése; BME - Villamosmérnöki és Informatikai Kar - Hallgatói Innovációs Központ; Budapesti Corvinus Egyetem; Budapesti Értéktőzsde Zártkörűen Működő Részvénytársaság; Fiatal Vállalkozók Országos Szövetsége; Holland- Magyar Kereskedelmi Egyesület; Hungarian Business Leaders Forum; Joint Venture Szövetség; Kanadai – Magyar Kereskedelmi Kamara; Magyar Európai Üzleti Tanács; Magyar Kereskedelmi és Iparkamara; Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület; Magyar Könyvvizsgálói Kamara; Magyar Spin-off és Start-up Egyesület; Magyar Ügyvédi Kamara; Magyarországi Brit Kereskedelmi Kamara; Magyarországi Svéd Kereskedelmi Testület; Menedzserek Országos Szövetsége; Műegyetemi Technológia és Tudástranszfer Iroda; Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara; Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara; Szövetség az Elektronikus Kereskedelemért Közhasznú Egyesület; Transparency International; Üzleti és Kormányzati Integritás Központ; CEU Üzleti Kar.

Az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham)
Az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) egy kormányzattól és politikától független non-profit szervezet, amely közel 450 tagvállalat érdekeit képviseli immár 22 éve. Az AmCham célja, hogy az amerikai és a nemzetközi üzleti élet vezető képviselője legyen Magyarországon, valamint hozzájáruljon az ország nemzetközi versenyképességének javulásához. Az AmCham lehetőséget biztosít tagjainak arra, hogy aktívan és közvetlenül bekapcsolódjanak a vállalataik és szervezeteik működését érintő kiemelten fontos ügyek alakításába, közös érdekeik érvényesítésébe. A Kamara tevékenységének három fő pillére: a csoportos érdekképviselet, rendezvények szervezése és a szolgáltatások. Az érdekképviselet szakmai hátterét az AmCham-en belül működő 14 szakbizottság adja, többek között az adózás, az egészségügy, az informatika, a humán erőforrás, a munkaerőpiac, az oktatás, a törvényhozás és a felelős vállalatirányítás területein. További információért, kérjük, látogasson el az AmCham honlapjára: www.amcham.hu.

Az Amcham Felelős Vállalatirányítási és Üzleti Etikai Bizottsága
Az Amerikai Kereskedelmi Kamara Felelős Vállalatirányítási és Üzleti Etikai Bizottsága 2003-ban alakult meg; azóta szószólója a transzparens és etikus, ezáltal fenntartható üzleti működésnek. Tevékenységét számos kiadvány és program fémjelzi, melyek lényeges elemei – a felsőoktatáson és a vállalatokon keresztül – a jövő vezetőinek megszólítása, valamint a jelen kihívásaira választ adó legsikeresebb vállalatirányítási gyakorlatok megismertetése. A Bizottság 2005-ben megjelentette saját felelős vállalatirányítási tanulmányát, mely kiindulópontja lett a 2006 óta évente megrendezett felelős vállalatirányítási műhelyek hagyományának. Az eredeti, angol és magyar nyelvű felelős vállalatirányításról szóló Rövid Állásfoglalás elérhető a www.amcham.hu/amcham-position-brief-no-5-april-27 weboldalon. Az Állásfoglalás gondolatiságát követi a bizottság által 2010-ben kiadott „Vállalatirányítási útmutató és alapelvek az európai tőzsdén nem jegyzett társaságok részére” című kiadványa, mely az ecoDa által megírt angol nyelvű útmutató fordítása. Ezen kívül, a Bizottság kezdeményezései közé tartozik az „Indítsd el saját vállalkozásodat!“ felsőoktatási előadássorozat, a felelős vállalatirányítási önkéntes vendégelőadói program, a rengeteg hasznos információt, tanulmányt, elemzést, statisztikai adatot tartalmazó, fejlesztés alatt álló interaktív online tudástár és fórum.

 


 

Betöltés...
X