IFAC Akcióterv benyújtása: mostantól kétévente
2013.11.13.A Könyvvizsgálók Nemzetközi Szövetségének (IFAC) Testülete célul tűzte ki számos kötelező tagsági nyilatkozat kidolgozását. Ezen nyilatkozatok egyértelmű referenciaalapokat nyújtanak a jelenlegi és a leendő IFAC tagtestületek számára annak elősegítéséhez, hogy biztosítani tudják a könyvvizsgálók magas színvonalú munkáját.
A nyilatkozatok kiterjednek az IFAC tagtestületek arra vonatkozó kötelezettségeire, hogy támogassák (a) a Nemzetközi Könyvvizsgálati és Bizonyosságot Nyújtó Szolgáltatási Standard Testület (International Auditing and Assurance Standards Board, IAASB), a Nemzetközi Számviteli Oktatási Standardok Testülete (International Accounting Education Standards Board, IAESB), a Nemzetközi Számviteli Etikai Standard Testület (International Ethics Standards Board for Accountants, IESBA), a Nemzetközi Költségvetési Számviteli Standard Testület (International Public Sector Accounting Standards Board, IPSASB) és a Nemzetközi Számviteli Szabványok Bizottsága (International Accounting Standards Board, IASB) által kiadott nemzetközi standardok és egyéb kiadványok elfogadását és bevezetését, továbbá (b) a minőségbiztosítási, illetve a vizsgálati és fegyelmi rendszerek létrehozását.
Az Kamara megfelelőségi programjának alapját a nyilatkozatok alkotják. A Kamara kötelezettsége, hogy folyamatos önellenőrzéseket végezzen az egyes nyilatkozatok előírásainak teljesítésére vonatkozóan, beleértve az érvényben lévő standardok értékelését összehasonlítva a megfelelő nemzetközi standardokkal. Továbbá, a Kamara kötelessége kidolgozni, érdemi módon végrehajtani és rendszeresen frissíteni saját akció tervét, hogy ezáltal igazoljuk a nyilatkozatok előírásainak való megfelelésünket.
A nyilatkozatok tárgykörei:
- Minőségbiztosítás: előírja az IFAC tagtestületek kötelezettségeit azon tagjainak minőségbiztosítását ellenőrző rendszereire vonatkozóan, amelyek pénzügyi beszámolók auditálását, átvilágítását, egyéb vizsgálatokat és kapcsolódó szolgáltatási megbízásokat végeznek.
- Nemzetközi oktatási standardok: az IFAC tagtestületeknek a Nemzetközi Számviteli Oktatási Standardok Testülete (IAESB) által kiadott nemzetközi standardokra és egyéb kiadványokra vonatkozó kötelezettségeit írja elő.
- Nemzetközi standardok: az IFAC tagtestületeknek a Nemzetközi Könyvvizsgálati és Bizonyosságot Nyújtó Szolgáltatási Standard Testület (IAASB) által kiadott nemzetközi standardokra és egyéb kiadványokra vonatkozó kötelezettségeit írja elő.
- IFAC etikai kódexe: előírja az IFAC tagtestületek kötelezettségeit Az etikai kódex könyvvizsgálók számára kiadványra vonatkozóan (IESBA Etikai kódex), amelyet a Nemzetközi Számviteli Etikai Standard Testület (IESBA) adott ki.
- Nemzetközi költségvetési számviteli standardok: az IFAC tagtestületek nemzetközi költségvetési számviteli standardokra (IPSAS-ok) és egyéb kiadványokra vonatkozó kötelezettségeit írja elő, amelyeket a Nemzetközi Költségvetési Számviteli Standard Testület (IPSASB) bocsátott ki.
- Vizsgálat és fegyelem: az IFAC tagtestületek azon mechanizmusokra vonatkozó kötelezettségeit írja elő, amelyek biztosítják az IFAC tagtestület szakmai standardjait és kapcsolódó előírásait be nem tartó szakemberek vizsgálatát és büntetését.
- Nemzetközi pénzügyi beszámolási standardok (IFRS-ek): az IFAC tagtestületeknek a Nemzetközi Számviteli Szabványok Bizottsága (IASB) által kiadott nemzetközi pénzügyi beszámolási standardokra (International Financial Reporting Standards, IFRS-ek) vonatkozó kötelezettségeit írja elő.
Ennek fényében a Kamara éves kötelessége az ún. „Akcióterv” keretén belül, hogy számot adjona fenti tagi kötelezettségvállalás aktuális állásáról. Az Akcióterv tartalmazza a tervezett és végrehajtott intézkedéseket, a jogi, szabályozói és egyéb környezetben az előző évi frissítés óta bekövetkezett változásokat, elnökségi határozatokat, feladatok aktuális állását, a vállalt határidőkkel. A frissített, módosított, mindenkori aktuális Akcióterv megtalálható az IFAC honlapján: http://www.ifac.org/ComplianceAssessment/published.php. 2011-ben az IFAC – a kamara szakmai teljesítményének elismeréseként – gratulációját fejezte ki a kamarának az elért eredményekért. 2012-ben hasonlóképp sikerült teljesíteni az elvárásokat, így az IFAC Megfelelősségi Program igazgatójának javaslatára a Megfelelősségi Program Panel legutóbbi ülésén arról határozott, hogy innentől a Kamarának elég kétévente benyújtania az eddig évente frissített Akciótervét. Ezt a Kamara azzal érte el, hogy egyrészt minden évben rendben, időben elkészítette a dokumentumot, ezzel kiérdemelte a „jó hírnevet” az IFAC-on belül, másrészt időben teljesítette a befizetéseket. Igyekszünk továbbra is minden olyan változásról, tervekről, új fejleményekről értesíteni a szervezetet, melyek az Akciótervet, illetve a Kamara működését, szervezetét, szabályozási környezetét érintik. Ezen felül megmarad évente a telefonos konzultáció ez ügyben. Természetesen, ha nem teljesítünk ezentúl bármit is a fenti feltételekből, visszakerülhetünk az éves jelentési kötelezettek közé.