Úton a jövőbe - nemzetközi könyvvizsgálói konferencia
2017.06.20.Fennállásának 20. évfordulója alkalmából a Magyar Könyvvizsgálói Kamara nemzetközi konferenciát rendezett 2017. június 12-13-án „Úton a jövőbe” címmel. A konferencia előadói többek között az európai könyvvizsgáló kamarák szervezetének, az Accountancy Europe-nak a stratégiai célkitűzéseiről, a 2016-ban hatályba lépett EU audit rendelet és irányelv implementálásának eddigi tapasztalatairól, a társaságok beszámolási rendszerének modernizálási/integrálási lehetőségeiről, a könyvvizsgáló szakma jövőjét érintő technológiai és generációs változásokról folytattak értékes eszmecserét.
Dr. Pál Tibor, a kamara elnöke nyitó beszédében röviden ismertette a kamara és a könyvvizsgálói szakma történelmét, majd ábrák segítségével szemléltette a hazai könyvvizsgálói társadalom egyes jellemzőit (kor- illetve nemek szerint összetétel, területi eloszlás stb.).
Edelfried Schneider, az Accountancy Europe elnöke előadásában bemutatta a szervezet 2017-2018. évi stratégiai célkitűzéseit. Mint mondta, elengedhetetlen, hogy nyitottak maradjunk és alkalmazkodjunk a kor kihívásaihoz. Kiemelte, hogy a legnagyobb kihívást a technológiai vívmányok jelentik, melyek jelentősen megváltoztatják a könyvvizsgálók munkáját.
A hétfői kerekasztal beszélgetés keretében Lengyelország, Csehország, Románia, Bulgária és Magyarország kamaráinak képviselői beszélgettek a szabályozási környezetben bekövetkezett változásokról.
A nap zárásaként Dr. Martin Manuzi, az ICAEW európai regionális igazgatója beszélt a számviteli szakma előtt álló lehetőségekről és kihívásokról.
A keddi program nyitányaként a Kamara ünnepélyes keretek között együttműködési megállapodást írt alá a Litván Könyvvizsgálói Kamarával, majd ezt követően Rachel Grimes, az IFAC elnökének videó üzenetét tekinthették meg a résztvevők. A hétfői kerekasztal beszélgetés folytatásaként ezúttal Bosznia-Hercegovina, Észtország, Szlovákia és Litvánia kamaráinak képviselői beszélgettek a szabályozási környezetben bekövetkezett változásokról.
Petr Kriz, a PwC közép-kelet európai szabályozási vezetője, az Accountancy Europe korábbi elnöke a vállalati beszámolás jövőjéről tartott izgalmas előadást, melyben – korábbi előadókhoz hasonlóan kiemelte a technológia jövőt meghatározó szerepét.
Kovács Judit, a Profiles International Hungary képviseletében „Y generáció – kiválasztás, megtartás, motiváció” címmel megtartott előadásában ismertette és összehasonlított az X és az Y generáció tulajdonságait. Elmondta, hogy a munkaerőpiacon egyre nagyobb tért nyerő Y generációval való együttműködés hatékonyabb legyen, érdemes félre tennünk érzelmeinket, és ránéznünk arra, milyen környezetben szocializálódott ez a generáció, és milyen erősségei és gyengeségei lettek ez által, hiszen ha ezekkel tisztában vagyunk, akkor tudni fogjuk, hogyan „szerezzük” és tartsuk meg, hogyan tanítsuk, és hogyan motiváljuk őket.
E témához kapcsolódott a konferencia harmadik, egyben utolsó kerekasztal beszélgetése, melynek vezetője Killik László, a BPO Audit Kft. ügyvezetője volt. A kerekasztal beszélgetésről készült részletes összefoglalót a BPO weboldalán olvashatják: http://mgi-bpo.hu/hu/news/hogyan-teheto-ujra-vonzova-a-konyvvizsgaloi-szakma-a-fiatalok-szamara
A konferenciáról bővebben a SZAKma újság július-augusztusi összevont számában olvashatnak részletesebben.
A konferencián elhangzott előadások letöltése