Melyik évben kell először alkalmazni a befejezett megbízások utólagos áttekintését másik könyvvizsgáló által?
2023.12.20.Melyik évben kell először alkalmazni a befejezett megbízások utólagos áttekintését másik könyvvizsgáló által?
A Magyar Nemzeti Könyvvizsgálati Standard (MNKS) úgy rendelkezik, hogy a könyvvizsgáló szolgáltatónál legalább 3 évente végre kell hajtani a kijelölt, megbízásért felelős partnerre (vagy partnerekre) vonatkozóan a kiválasztott befejezett megbízás(ok) ellenőrzését. Az MNKS a minimális gyakoriságot írja elő, de ettől el lehet térni az évenkénti vagy a kétévenkénti gyakoriság irányába.
A könyvvizsgáló szolgáltatónak minden évben következtetést kell levonnia arról, hogy az általa működtetett minőségirányítási rendszer kellő bizonyosságot nyújt-e a minőségirányítási célok eléréséhez. Ezen következtetés levonásakor a figyelemmel kísérési tevékenységek eredményeit, így többek között a befejezett megbízások másik könyvvizsgáló általi utólagos áttekintését veszi figyelembe a könyvvizsgáló szolgáltató.
A könyvvizsgálói munka minőségének a figyelemmel kísérése nem egy újonnan kialakítandó folyamat a könyvvizsgáló szolgáltatóknál, mivel már az ISQC 1 standard is tartalmazta az erre vonatkozó szabályozást (a kamarai MER mintaszabályzatban is szerepel). Így az ISQM 1-re való átállásnál azt kell megvizsgálnia a könyvvizsgáló szolgáltatónak, hogy a figyelemmel kísérési tevékenysége tekintetében teljesült-e a „3 éves szabály” az eddigi gyakorlatában, függetlenül attól, hogy azt a MIR vagy a MER hatálya alatt hajtották-e végre. Amennyiben 2022-ben vagy 2023-ban nem került sor befejezett megbízások utólagos ellenőrzésére a könyvvizsgáló szolgáltatónál, úgy 2024. évben a „3 éves szabály” miatt azt végre kell hajtani ahhoz, hogy következtetést lehessen levonni a MIR éves önértékelése kapcsán arról, hogy „…a minőségirányítási rendszer kellő bizonyosságot nyújt-e a társaságnak arra vonatkozóan, hogy a rendszernek a 14. bekezdés (a) és (b) pontokban kinyilvánított céljait elérik.”