Lehet-e a fenntarthatósági jelentést könyvvizsgáló személy/szervezet egyben az ESG tanúsító/tanácsadó is?

Lehet-e a fenntarthatósági jelentést könyvvizsgáló személy/szervezet egyben az ESG tanúsító/tanácsadó is?

A függetlenséget érintő kérdés megválaszolása érdekében először érdemes tisztázni a fogalmakat.

A 2023. évi CVIII. törvény (a továbbiakban: ESG törvény) meghatározza, hogy bizonyos vállalkozások meghatározott feltételek teljesülése esetén ESG beszámolót kötelesek készíteni, amelynek az ellenőrzését ESG tanúsító végzi. Az ESG törvény szerint ESG tanúsító lehet a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának névjegyzékébe bejegyzett szervezet, amelynek nincsen köztartozása és megfelel a technológiára vonatkozóan kiadott nemzeti kiberbiztonsági tanúsítási rendszer biztonsági követelményeinek. Az ESG beszámoló összeállítása során a vállalkozó ESG tanácsadó segítségét veheti igénybe. 

Az Sztv. szerint bizonyos vállalkozók meghatározott feltételek teljesülése esetén fenntarthatósági jelentés készítésére kötelezettek és a jelentést fenntarthatósági minősítéssel rendelkező kamarai tag könyvvizsgálónak kell ellenőriznie. 

A Kkt. rögzíti, hogy a fenntarthatósági jelentés vizsgálata jogszabályi kötelezettségen alapuló könyvvizsgálói tevékenység, így a fenntarthatósági jelentés vizsgálatával összefüggésben a jogszabályi kötelezettségen alapuló könyvvizsgálói tevékenységre vonatkozó függetlenségi előírások a hatályosak, amelyből idézünk:

„Kkt. 53. § (1) A kamarai tag könyvvizsgáló, a könyvvizsgáló cég a jogszabályi kötelezettségen alapuló könyvvizsgálói tevékenység ellátása mellett nem vehet részt olyan tevékenységben, amely csorbítja, vagy csorbíthatja feddhetetlenségét, objektivitását, függetlenségét vagy a szakma jó hírnevét, és amely ezáltal összeegyeztethetetlen a szakmai tevékenységek ellátásával.

(2) Többféle szakmai szolgáltatás egyidejű nyújtása önmagában nem csorbítja a feddhetetlenséget, az objektivitást vagy a függetlenséget.

A fentiek értelmében megállapítható, hogy a Kkt. 53.§ (2) bekezdése értelmében nincs akadálya annak, hogy ugyanazon gazdálkodó esetében a számviteli törvényben előírt fenntarthatósági jelentést könyvvizsgáló személy / szervezet ugyanazon gazdálkodónál egyúttal az ESG törvény szerinti ESG tanácsadóként vagy az ESG beszámoló tanúsítójaként is eljárjon (amennyiben az azokra előírt feltételeknek megfelelnek). 

Figyelemmel kell lenni azonban arra, hogy a közérdeklődésre számot tartó gazdálkodókra külön speciális uniós rendelkezések irányadóak a tiltott szolgáltatások tekintetében. 

Amennyiben az ESG beszámoló és a fenntarthatósági jelentés olyan társaság / csoport által került kibocsájtásra, amely közérdeklődésre számot tartó gazdálkodónak minősül, akkor a fenntarthatósági jelentés könyvvizsgálójának a Kkt. 53. § előírásai mellett szigorú függetlenségi uniós szabályozásoknak is meg kell felelnie. Az 537/2014 EU rendelet 5. cikke értelmében, amennyiben egy könyvvizsgáló személy / szervezet valamely közérdeklődésre számot tartó gazdálkodó egység vonatkozásában jogszabályi kötelezettségen alapuló könyvvizsgálati szolgáltatást nyújt – amely szolgáltatások köre a Kkt. értelmében magában foglalja a fenntarthatósági jelentés vizsgálatát is – akkor ugyanazon gazdálkodó egység vonatkozásában bizonyos szolgáltatások nyújtása tiltott szolgáltatásnak minősülhet. Annak az értékelését azonban, hogy az ESG beszámoló ellenőrzése és tanúsítása tiltott szolgáltatásnak minősül-e, a fenntarthatósági jelentés ellenőrzését végző könyvvizsgálónak / könyvvizsgáló szervezetnek kell elvégeznie a releváns szabályozások ismeretében.

Javasoljuk a könyvvizsgálóknak, hogy a fenntarthatósági jelentés ellenőrzését tartalmazó megbízás elfogadását megelőzően győződjenek meg arról, hogy megfelelnek-e a releváns függetlenségi előírásoknak és az erre vonatkozóan elvégzett eljárásokat és a következtetésüket minden esetben megfelelően dokumentálják.
 

Betöltés...
X