Milyen véleményt bocsájt ki a könyvvizsgáló a fenntarthatósági jelentéssel összefüggésben?
2024.11.05.Milyen véleményt bocsájt ki a könyvvizsgáló a fenntarthatósági jelentéssel összefüggésben?
A fenntarthatósági jelentésre vonatkozó bizonyosság nyújtása jogszabályi kötelezettségen alapuló könyvvizsgálói tevékenység (a Kkt. 3. § (1) bekezdés c) pontja értelmében). A könyvvizsgáló elegendő és megfelelő bizonyítékot gyűjt a fenntarthatósági jelentés vonatkozásában és korlátozott bizonyosságot nyújtó bizonyossági véleményt tartalmazó jelentést bocsájt ki a Kkt-val összhangban. Amennyiben az éves beszámoló könyvvizsgálatát és a fenntarthatósági jelentésre vonatkozó bizonyosság nyújtását egyazon könyvvizsgáló végzi, akkor a fenntarthatósági jelentéssel kapcsolatos véleménye belefoglalható az éves beszámolóhoz kapcsolódó független könyvvizsgálói jelentésébe.
A könyvvizsgálónak továbbá meg kell győződnie arról, hogy a vállalkozás pénzügyi kimutatásai tartalmazzák a 2020/852 rendelet 8. cikkében előírt közzétételeket is.
A fenntarthatósági jelentésre vonatkozó bizonyosság nyújtása a 3000. témaszámú bizonyosságot nyújtó szolgáltatásokra szóló megbízásokra vonatkozó nemzetközi standard (ISAE 3000) szerinti megbízásnak minősül, így a könyvvizsgálóknak az ISAE 3000 standard előírásait kell követniük a fenntarthatósági jelentés vizsgálata során.
A fenntarthatósági jelentés tartalmáról a fenntarthatósági beszámolási standardok és az Sztv. rendelkezik (lásd 4. számú kérdés). A fenntarthatósági jelentést ellenőrző könyvvizsgáló – a már fentebb említett ISAE 3000 standard követelményeivel összhangban - arról győződik meg, és arról is nyilatkozik a jelentésében, hogy a fenntarthatósági jelentés tartalmazza-e az Sztv. által meghatározott elemeket, „… beleértve a fenntarthatósági jelentés fenntarthatósági beszámolási standardoknak való megfelelését, a vállalkozó által az említett fenntarthatósági beszámolási standardoknak megfelelően jelentett információk azonosítására szolgáló folyamatot és a fenntarthatósági jelentés megjelölésére vonatkozó követelmény teljesítését a 95/I. § (1) bekezdésével összhangban” (Sztv. 95/H. § (1) bekezdés).
A fenntarthatósági jelentés utóbbi, ESEF rendelet szerinti megjelölésével kapcsolatban megjegyezzük, hogy a 2024. október 30-án rendelkezésre álló információk szerint 2024. december 31-ig várhatóan nem kerül kiegészítésre az ESEF rendelet a fenntarthatósági taxonómiával, emiatt ez az előírás nem lesz alkalmazható a 2024. december 31-én zárult évre vonatkozó fenntarthatósági jelentésekre.