Van-e együttműködési kötelezettsége a pénzügyi kimutatások könyvvizsgálatát végző könyvvizsgálónak a fenntarthatósági jelentés könyvvizsgálatát végző könyvvizsgálóval szemben, és fordítva?
2025.04.25.Van-e együttműködési kötelezettsége a pénzügyi kimutatások könyvvizsgálatát végző könyvvizsgálónak a fenntarthatósági jelentés könyvvizsgálatát végző könyvvizsgálóval szemben, és fordítva?
A kérdés a gyakorlatban azokban az esetekben releváns, amikor a pénzügyi kimutatások könyvvizsgálatát és a fenntarthatósági jelentés könyvvizsgálatát eltérő könyvvizsgáló végzi.
A Magyar Könyvvizsgálói Kamaráról, a könyvvizsgálói tevékenységről, valamint a könyvvizsgálói közfelügyeletről szóló 2007. évi LXXV. törvény (a továbbiakban: Kkt.) együttműködési kötelezettséget egy helyen rögzít: a korábbi könyvvizsgáló részéről a helyébe lépő új könyvvizsgálóval szemben, amikor könyvvizsgáló váltás történik, és ebben az esetben a korábbi könyvvizsgálónak „hozzáférést kell biztosítani a vizsgált gazdálkodó könyvvizsgálati dokumentációjának azon részéhez, amely a jogszabályi kötelezettségen alapuló könyvvizsgálói tevékenység ellátásához szükséges”. (Kkt. 67.§ (2).
Ezen felül a Magyar Nemzeti Könyvvizsgálati Standard (MNKS) 46. pontja hasonló együttműködési kötelezettséget ír elő átalakulás esetén az átalakulás alapjául szolgáló beszámoló könyvvizsgálója részéről az átalakulási vagyonmérlegek könyvvizsgálójával szemben.
A pénzügyi kimutatások könyvvizsgálója és a fenntarthatósági jelentés könyvvizsgálója közötti együttműködésről jogszabály vagy standard külön nem rendelkezik. A Kkt. titoktartásra vonatkozó rendelkezései nem adnak mentességet a titoktartási kötelezettség alól a pénzügyi beszámoló könyvvizsgálója és a fenntarthatósági jelentés könyvvizsgálója közötti együttműködésre vonatkozóan, így magától értetődően az érintett ügyfél kimondott hozzájárulását kell kérni abban az esetben, ha az egyik könyvvizsgáló a másik könyvvizsgáló részére bármilyen, a könyvvizsgálat során tudomására jutott információt meg kíván osztani.
Különösképpen árnyalja a problémát az is, hogy míg a fent felsorolt esetekben lezárt könyvvizsgálati megbízások dokumentációjához történő hozzáférés biztosítását írja elő jogszabály vagy standard a szükséges mértékben, addig a fenntarthatósági jelentés és a pénzügyi beszámoló könyvvizsgálata jellemzően egy időben zajlik, így bármely félnek egy még folyamatban lévő könyvvizsgálat dokumentációjához való hozzáférést kellene biztosítania egy másik könyvvizsgáló részére, amely aggályos lehet akár a könyvvizsgáló belső minőségirányítási rendszere szempontjából, akár felelősségi kérdések vonatkozásában.
Az ügyfelek részéről ugyanakkor felmerülhet az az elvárás, hogy a két könyvvizsgáló együttműködjön egymással, ezért fontos az ügyfelek figyelmét felhívni a következőkre:
- a pénzügyi kimutatások könyvvizsgálata és a fenntarthatósági jelentés könyvvizsgálata két külön megbízásnak minősül
- mindkét megbízással kapcsolatban szigorú titoktartási kötelezettség vonatkozik a megbízást végző könyvvizsgálóra
- a titoktartási kötelezettség alóli ügyfél részéről történő mentesítés nem keletkeztet együttműködési kötelezettséget a két könyvvizsgáló között, valamint nem csökkenti az ügyfél felelősségét az adatoknak, információknak, dokumentumoknak a két könyvvizsgáló részére történő rendelkezésre bocsátásában
- a másik könyvvizsgálóval történő együttműködésnek többlet idő és költségvonzata merül fel, amelyet az ügyféllel kötött megbízási szerződésben rögzíteni érdemes, csakúgy, mint az együttműködés kereteit (amennyiben a könyvvizsgáló vállalja az együttműködést)
- együttműködés hiányában a könyvvizsgálóknak az Egyéb információkkal kapcsolatos eljárásai szintén többlet idő és költségráfordítást eredményezhetnek
A fenti kérdések ügyfelek/leendő ügyfelek részére időben történő kommunikálása kritikus fontossággal bír akkor, amikor a pénzügyi kimutatások könyvvizsgálatára, illetve a fenntarthatósági jelentés könyvvizsgálatára a könyvvizsgáló kijelölését végzik a társaságok legfőbb szervei.