Mi a különbség az ESG beszámoló és a fenntarthatósági jelentés között?

Mi a különbség az ESG beszámoló és a fenntarthatósági jelentés között? 

A vállalkozások ESG beszámoló készítési kötelezettségét a 2023. évi CVIII. törvény (a továbbiakban: ESG törvény) állapítja meg, a fenntarthatósági jelentés készítését pedig a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Sztv.) szabályozza. Alapvetően az ESG beszámoló és a fenntarthatósági jelentés között sok az átfedés, hiszen mindkettő fenntarthatósági kérdésekkel és a vállalkozások fenntarthatósági ügyekre gyakorolt hatásaival foglalkozik, azonban a két dokumentum nem azonos.

Az ESG beszámoló elsősorban a fenntarthatósági kérdések tekintetében végrehajtott átvilágítási folyamatról, valamint a társadalmi felelősségvállalási, környezeti, illetve emberi jogokkal kapcsolatos kötelezettségek teljesítéséről és azok hatékonyságáról számol be, míg a fenntarthatósági jelentés arról számol be, hogy a vállalkozásnak a fenntarthatósági kérdésekkel kapcsolatosan milyen céljai és lehetőségei vannak, hogyan befolyásolják azok a vállalkozás fejlődését és teljesítményét, valamint hogyan teljesíti a vállalkozás a nemzetközi szervek által kitűzött, határidőhöz kötött célokat. Lentebb részletezzük az ESG beszámoló és a fenntarthatósági jelentés lényegesebb követelményeit, és egy táblázatban is összefoglaljuk a különbségeket.

ESG beszámoló auditja

Az ESG törvény hatálya alá tartozó vállalkozásnak évente ESG beszámolót kell készítenie az előző üzleti év fenntarthatósági célú átvilágítási kötelezettségeinek teljesítéséről, amelyet köteles ESG tanúsítóval auditáltatni. Az ESG beszámolót a vállalkozás ügyvezető szerve hagyja jóvá és a vállalkozás az üzleti év végét követő hat hónapon belül ingyenesen és nyilvánosan hozzáférhetővé teszi a honlapján. Az ESG beszámoló vizsgálatát olyan ESG tanúsító személy vagy szervezet végzi, aki szerepel a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának (a továbbiakban: Hatóság) akkreditált ESG tanúsítókról vezetett névjegyzékében (a továbbiakban: Névjegyzék). Az ESG tanúsító az ESG beszámoló auditja során a Hatóság elnökének rendeletében és a Kormány rendeletében meghatározott fenntarthatósági szakmai szempontoknak való megfelelőséget vizsgálja és megfelelő minősítés esetén ESG tanúsítványt ad ki az ESG beszámoló kézhezvételét követő 45 napon belül. Az ESG törvény szerint a vállalkozás az ESG beszámolót és az ESG tanúsítványt köteles nyilvánosságra hozni az ESG menedzsment platformon keresztül. Az ESG beszámoló összeállítása során ESG tanácsadók segítségét igénybe veheti a vállalkozás, azonban ugyanaz a személy, illetve szervezet nem lehet ugyanazon vállalkozás ESG beszámolójának az ESG tanúsítója és az ESG tanácsadója is egyben. 

Fenntarthatósági jelentésre független könyvvizsgáló általi bizonyosság nyújtása

Az Sztv. rendelkezései értelmében érintett vállalkozások évente kötelesek fenntarthatósági jelentést készíteni, amelyet az üzleti jelentésben szükséges elkülöníthető módon megjeleníteni. Mivel a fenntarthatósági jelentés készítésére kötelezett társaságok éves beszámolót vagy összevont (konszolidált) éves beszámolót készítenek, így értelemszerűen azzal együtt üzleti jelentés is készül, így a fenntarthatósági jelentés lényegében az üzleti jelentés struktúrált kiegészítését jelenti. Értelemszerűen a beszámolóra vonatkozó határidők és közzétételi kötelezettségek érvényesek a fenntarthatósági jelentésre is. A fenntarthatósági jelentésre vonatkozó bizonyosság nyújtása jogszabályi kötelezettségen alapuló könyvvizsgálati tevékenység. Az a kamarai tag könyvvizsgáló vagy könyvvizsgáló cég bocsájthat ki bizonyosságot nyújtó véleményt a fenntarthatósági jelentéssel összefüggésben, aki rendelkezik érvényes fenntarthatósági speciális minősítéssel. A könyvvizsgáló elegendő és megfelelő bizonyítékot gyűjt a fenntarthatósági jelentés vonatkozásában és korlátozott bizonyosságon alapuló bizonyossági véleményt tartalmazó jelentést bocsájt ki a Kkt-val összhangban. A könyvvizsgálói véleményt és a fenntarthatósági jelentést tartalmazó üzleti jelentést a vállalkozás köteles közzétenni. Az etikai és függetlenségi követelményekkel összefüggésben a fenntarthatósági jelentést vizsgáló könyvvizsgálóra ugyanazok a szabályok érvényesek, mint bármely jogszabályi kötelezettségen alapuló könyvvizsgálói tevékenység esetén, következésképpen, adott fenntarthatósági jelentést nem vizsgálhatja a könyvvizsgáló, amennyiben részt vett/ tanácsot adott a fenntarthatósági jelentés elkészítéséhez.

ESG beszámoló Fenntarthatósági jelentés*
EU Szabályozás CSDDDirányelv CSRD irányelv és ESRS
Magyarországi szabályozás ESG törvény és SZTFH rendelkezések Sztv, Kkt

Alanyok

Nem teljesen azonos alanyok, eltérő gazdálkodói kör és eltérő határértékekből fakadóan

Első üzleti év, amely vonatkozásában kötelező

először elkészíteni

lépcsőzeten 2024. és 2027. üzleti év között lépcsőzeten 2024. és 2028. üzleti év között
Dokumentum helye Különálló dokumentum Üzleti jelentés része
Közzététel Kötelező, üzleti évet követő 6 hónapon belül

Kötelező

1, éves beszámoló: üzleti évet követő 5 hónapon belül (tőzsdén jegyzett társaságok esetén 4 hónapon belül)

2, konszolidált beszámoló: üzleti évet követő 6 hónapon belül

Jóváhagyás Vállalkozás ügyvezető szerve hagyja jóvá
Független személy/szervezet általi vizsgálat Kötelező Kötelező
Ki jogosult véleményt kibocsájtani akkreditált ESG tanúsító fenntarthatósági minősítéssel rendelkező kamarai tag könyvvizsgáló
Vélemény

1, Jelentés

2, ESG tanúsítvány (ha a jelentés megállapítja az ESG beszámoló megfelelőségét)

korlátozott bizonyosságon alapuló bizonyossági véleményt tartalmazó jelentés
Vélemény közzététele ESG tanúsítványközzététele kötelező az ESG menedzsment platformon

Kötelező

1, éves beszámoló: üzleti évet követő 5 hónapon belül (tőzsdén jegyzett társaságok esetén 4 hónapon belül)

2, konszolidált beszámoló: üzleti évet követő 6 hónapon belül

Függetlenség ESG tanúsító nem lehet egyben ESG tanácsadó is fenntarthatósági jelentést vizsgáló könyvvizsgáló nem lehet egyben tanácsadó is

* A fenntarthatósági jelentést érintő szempontok részletezve vannak a weboldal Gyakran Ismételt kérdések szakaszában.
 

Betöltés...
X