Figyelem! Archivált cikk. Lehet, hogy már nem aktuális.

A Pénz- és Tőkepiaci Tagozat felhívása a hitelintézetek könyvvizsgálói számára

A közelmúltban több jelentős esemény is történt, melyek érintik a hitelintézetek 2011. évi beszámolókészítését, valamint a könyvvizsgálatot:

  • a Kormány és Bankszövetség négy pontból álló megállapodást („Jegyzőkönyv”) fogadott el;
  • Törvények módosultak a devizahitelek előtörlesztési lehetősége kapcsán, így módosult, illetve kiegészítésre került:
    • az államháztartás egyensúlyát javító különadóról és járadékról szóló 2006. évi LIX. törvény (a továbbiakban: „Kjtv.”) 4/A. és 4/B. §-a;
    • a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény (a továbbiakban: „Hpt.”) 200/B. § (2) bekezdése.
  • A magyar állam három nagy nemzetközi hitelminősítő intézet által is leminősítésre került, a befektetésre nem ajánlott kategóriába.
     

 

A fentiek kapcsán a Pénz- és Tőkepiaci Tagozat Elnöksége 2012. január 17-i ülésén a következő álláspontot fogalmazta meg a magyar Sztv. szerinti beszámolókészítés céljára:

  1. Kérdés, felvetés: Szükséges-e a pénz és tőkepiac szereplői által tartott magyar államkötvényre értékvesztést elszámolni a magyar állam leminősítése kapcsán?

    Álláspont: Bár az államkötvény hozamok (részben a leminősítés kapcsán is) jelentős mértékben emelkedtek az elmúlt hónapokban, arra mutató jel, hogy az államkötvények a lejártakor ne fizetnék vissza a névértéküket nem áll fenn. Ezek alapján

    oa befektetési célú (lejártig tartott vagy tartandó) államkötvények esetén nem szükséges az amortizált bekerülési érték (vagy, ha az magasabb a névérték) alá értékveszteni az értékpapírokat (Sztv. 54. § (8)-(9) bekezdések és Sztv.54.§(5) b) pont alapján);

    oa forgatási és likviditási („AFS”) portfoliók esetében továbbra is szükséges, hogy az értékpapírok piaci értéken, azaz szükség szerint értékvesztést elszámolva legyenek kimutatva, amennyiben tartós és jelentős a piaci és a könyv szerinti értékek eltérésének mértéke. Tartósság tekintetében helyesnek látjuk a várható tendenciák figyelembe vételét is.

    A kiegészítő mellékletben azonban szükséges az értékelés bemutatása, ideértve a piaci értékeket is.

    Más OECD tagállamok által kibocsátott államkötvényekre a Sztv. fenti előírásai vonatkoznak. Ezen túlmenően a fentieket analógiaként lehet alkalmazni az olyan vállalati kötvényekre is, amelyek kockázata a Sztv. 54. § (8)-(9) bekezdéseiben definiált állampapírokéval azonos vagy azokénál kisebb.
  2. Kérdés, felvetés: Végtörlesztési szabályok változása kapcsán a jegyzőkönyv szerint a hitelezők leírhatják a 2011. évben bevallott különadóból a Hpt. 200/B. §-a alapján biztosított kedvezményes végtörlesztési árfolyam alkalmazásából eredő veszteségének 30%-át.

    Azonban, a Kjtv. 4/A. § (11) bekezdése alapján kizárólag a „teljesített előtörlesztés” miatti veszteség számolható el a különadóval szemben 2011. évre.

    Álláspont: Az ellentmondás tisztázására a Bankszövetség a NGM-hez és a NAV-hoz fordult. A válasz megérkezésekor azt haladéktalanul közreadjuk.

    Addig is az a tagozat álláspontja, hogy a „teljesített előtörlesztés” nem csak a 2011-es évben teljesített előtörlesztéseket jelenti, hanem tartalmazza a 2012-es évben teljesített vagy várhatóan teljesítendő előtörlesztéseket is, így a vonatkozó különadóval szembeni levonásra lehetőség van mind a 2011-es mind a 2012-es évben teljesített előtörlesztésekből eredő veszteségek tekintetében.
  3. Kérdés, felvetés: A Jegyzőkönyv szerint a 2011. szeptember 30-án a minimálbér összegét elérő mértékű, és 90 napot meghaladó késedelembe esett deviza jelzáloghitel-adósok tartozását forintra váltják, és a tartozás 25%-át elengedik 2012. május 15-ig, feltéve, hogy a devizakölcsön-szerződés megkötésekor a fedezeti ingatlanok forgalmi értéke összesen a 20 millió forintot nem haladta meg.

    Azonban, a Kjtv. 4/A. § (21) bekezdése alapján „2012-ben kezdődő üzleti év adózás előtti eredménye terhére elszámolt ráfordítások összegének (a számított veszteségnek) 30%-a” számolható el különadót csökkentő tételként.

    Álláspont: Tekintve, hogy a Kjtv-ben idézett „elszámolt ráfordítás” és „számított veszteség” nem azonos fogalmat takarnak, valamint, hogy ezen hitelek tekintetében a veszteségek jelentős része az értékvesztésen keresztül már a 2011-es (vagy korábbi) években elszámolásra került, a fenti törvényszöveg alapján nem várható további veszteségek felmerülése. Mivel a jegyzőkönyv és a Kjtv között ellentmondás van a Tagozat a NGM-hez fordul, törvénymódosítást kezdeményezve.

    Annak ellenére, hogy a Hpt. vonatkozó módosítása nem történt meg 2011. december 31-ig, a Jegyzőkönyv alapján az ezzel kapcsolatosan felmerülő esetleges veszteség, mint várható veszteség (értékvesztés) már a 2011. évi beszámolóban is elszámolásra kell, hogy kerüljön, ha az adós késedelme 2011. szeptember 30-án 90 napon felüli volt. A 2011. szepetember 30-án 90 napon felüli késedelemben lévő adósokra a Jegyzőkönyv alapján értékvesztés felszabadítás nem vélelmezhető.
  4. Kérdés, felvetés: Gyűjtőszámlahitel konstrukció kiterjesztése - a Jegyzőkönyv szerint a szerződésszerűen teljesítő illetve a 90 napi késedelmet meg nem haladó késedelembe esett deviza jelzáloghitel-adósok számára 2012 végéig biztosított az árfolyamvédelmi-rendszerbe való belépés lehetősége. A deviza jelzáloghitel havi törlesztőrészletének az árfolyamgát feletti részéből a kamatrészre eső hányad 50%-át a pénzügyi intézmények, 50%-át a költségvetés viseli.

    Álláspont: Annak ellenére, hogy a Hpt. vonatkozó módosítása nem történt meg 2011. december 31-ig, a Jegyzőkönyv alapján az ezzel kapcsolatos bármely további veszteség, mint várható veszteség (értékvesztés) már a 2011. évi beszámolóban is elszámolásra kellene, hogy kerüljön. Technikailag ugyanakkor ilyen további veszteség nem merül fel, mivel a tényleges veszteség csak a kamatrészre eső árfolyamveszteség 50%-a, azaz a tőkekövetelések változatlanul megtérülnek.
  5. Kérdés, felvetés: Növekedési Paktum - a Jegyzőkönyv szerint minden olyan pénzügyi intézmény, amely fennálló mikro-, kis- és középvállalati hitel-állományát 2012. szeptember 30-ig növeli, az állománynövekedés forintban elszámolt ellenértékét levonhatja a 2012. évi bankadó alapjából.

    Álláspont: Tekintve, hogy a vonatkozó törvény módosítására nem került sor, a 2011. évi beszámoló tekintetében nincs tennivaló.

 

Kérjük a könyvvizsgálókat, hogy konkrét szakmai kérdésekkel a lenti e-mail címen vegyék fel a kapcsolatot a tagozattal.

Kérjük észrevételeiket, javaslataikat juttassák el a következő címek valamelyikére: e-mail: ptt@mkvk.hu , fax: 1/473-4510, postacím: MKVK PTT 1373 Budapest, 5. Pf.: 587.

Agócs Gábor
Pénz- és Tőkepiaci Tagozat Elnöke

Betöltés...
X