Hírek, dokumentumok
2020.11.25.
Az IAASB (International Auditing and Assurance Standards Board - Nemzetközi Könyvvizsgálati és Bizonyosságot Nyújtó Szolgáltatási Standardok Testület) november 17-én adta közre összefoglalóját arról a közelmúltban megtartott három virtuális kerekasztal beszélgetés sorozatnak a főbb üzeneteiről, amelyeket meghívott szakértők és vezetők részvételével a csalással és a vállalkozás folytatásának elvével kapcsolatos főbb kérdések és kihívások feltárása céljából tartottak.
tovább...2020.11.24.
Az IFAC, a Könyvvizsgálók Nemzetközi Szövetsége bejelentette, hogy Kevin Dancey marad a szövetség vezérigazgatója a következő 2021. június 1-től 2024. május 31-ig tartó ciklusra.
tovább...2020.11.24.
Az IFAC, a Könyvvizsgálók Nemzetközi Szövetsége bejelentette, hogy Alan Johnsont választotta elnökének. Mr. Johnson 2 éves megbízatással fogja betölteni a posztot 2022 novemberéig. Mr. Johnson korábban a szervezet alelnöki tisztségét töltötte be 2018 novembere óta. Az IFAC igazgatótanács tagjairól és az IFAC alelnökének kinevezéséről is hírt adunk.
tovább...2020.10.26.
A Könyvvizsgálók Nemzetközi Etikai Standardok Testülete, az IESBA Technológiai Munkacsoportja két napirenden lévő témában várja az érintettek visszajelzéseit, online kérdőíves felmérés formájában 2020. november 10-ig:
- Technológia és komplexitás a szakmai környezetben
- A technológia hatása a könyvvizsgálói függetlenségre
2020.10.22.
A három neves nemzetközi testület (az International Ethics Standards Board for Accountants – IESBA, az International Auditing and Assurance Standards Board – IAASB és a American Institute of CPAs - AICPA) COVID-19 témához kapcsolódó közös kiadványa 2020. október 6-án jelent meg.
tovább...
2020.10.22.
Cikkünk összefoglalóként szolgál az IFAC Igazgatótanácsának szeptemberi virtuális ülésén elhangzott főbb témákról.
tovább...2020.10.15.
Az IFAC, a Könyvvizsgálók Nemzetközi Szövetsége, felismerve hogy a COVID-19 járvány aránytalanul nagy mértékben sújtja a kis- és közepes vállalkozásokat, kidolgozott egy ellenőrző listát, amely segítséget nyújthat a vállalatvezetőknek és könyvvizsgálóiknak, hogy felmérjék azokat a kulcs területeket, ahol a megfelelő lépések megtételével a vállalkozás képes lesz átvészelni a járványhelyzetet és hosszabb távon biztosítani a működését.
2020.10.09.
Az IFAC, a Könyvvizsgálók Nemzetközi Szövetsége, a COVID-19 járvány kapcsán 3 részből álló webes előadás sorozatott tartott, melyben a könyvvizsgálati munka minőségével kapcsolatos praktikus megfontolásokat részletezték a járványhelyzetre tekintettel. Az egyes előadások a könyvvizsgálati eljárás egy-egy szakaszára bontva kerültek megrendezésre, és azokra a kérdésekre fókuszálnak, melyek a COVID-19 járvány miatt még inkább előtérbe kerültek az elmúlt hónapokban.
2020.04.15.
Az IFAC (Könyvvizsgálók Nemzetközi Szövetsége) a COVID-19 járvány pénzügyi beszámolásra gyakorolt hatásairól tett közzé újabb összefoglalót.
tovább...2020.04.09.
Az alábbiakban a kiadvány nem hivatalos magyar nyelvű összegzését, illetve nem szó szerinti fordítását közöljük, annak érdekében, hogy kamarai tagjaink széles köréhez eljuthassanak az IFAC felhívásában található hasznos gondolatok, melyek ebben a nehéz helyzetben hozzásegíthetnek bennünket ahhoz, hogy a könyvvizsgálat végrehajtása során a lehető legtöbb aspektusból vegyük figyelembe a COVID-19 járványból eredő kérdéseket és kockázatokat.
2020.04.09.
Az IAASB, a Nemzetközi Könyvvizsgálati és Bizonyosságot Nyújtó Szolgáltatási Standardok Testület (International Auditing and Assurance Standards Board), folyamatosan frissülő Koronavírus Tájékoztató oldalán tette közzé első Figyelemfelhívását a koronavírus járvány könyvvizsgálatra gyakorolt következményeiről, melyeket további kiadványok fognak követni.
tovább...2020.02.27.
A Nemzetközi Könyvvizsgálati és Bizonyosságot Nyújtó Szolgáltatási Standardok Testület (International Auditing and Assurance Standards Board, IAASB) Könyvvizsgálói Jelentések Implementációs Munkacsoportja (ARIWG) nemrég kommüniké formájában adott tájékoztatást annak a projektnek a jelenlegi állásáról, amely a felülvizsgált könyvvizsgálói jelentésekre vonatkozó standardok bevezetése utáni IAASB értékelésről (Post Implementation Review, PIR) nyújt friss információt.
2019.11.28.
Az IFAC közzétette új Jó Adózási Gyakorlatok Útmutatóját (good practice guide), melynek egyik célja az IFAC és a könyvvizsgáló kamarák közötti párbeszéd megkönnyítése, valamint az ismeretek megosztásának elősegítése. Az IFAC eszmecserét kezdeményez, és reméli, hogy sokan csatlakoznak a párbeszédhez. Az útmutató készítése során figyelembe vették az Adózásba Vetett Bizalomról készült felmérést is, melyről további részleteket olvashatnak cikkünkben.
2019.09.30.
Dr. Thomadakis, az IESBA elnöke és Arnold Schilder professzor – a Nemzetközi Könyvvizsgálati és Bizonyosságot Nyújtó Szolgáltatási Standardok Testület (International Auditing and Assurance Standards Board, IAASB) korábbi elnöke – közösen dolgozták ki válaszukat Sir Donald Brydon független jelentésére, amely az Egyesült Királyságban végzett könyvvizsgálatok minőségének és hatékonyságának vizsgálata alapján készült.
2019.09.15.
A Könyvvizsgálók Nemzetközi Etikai Standardok Testülete (International Ethics Standards Board for Accountants - IESBA) örömmel jelenti be Dr. Stavros Thomadakis újraválasztását az IESBA elnökévé 2020. január 1-jétől kezdődő további egyéves időszakra, amelyet a Közfelügyeleti Bizottság (Public Interest Oversight Board - PIOB) júliusban jóváhagyott.
2019.08.08.
Felkérést kaptunk az IFAC-tól egy rövid kérdőív közzétételére, amelyben az Ön véleményére is számítanak. A kérdőív célja az, hogy feltárják a nemzetközi könyvvizsgálati szabványok (ISA-k) alkalmazásának kihívásait a kevésbé összetett szervezeteknél (ez közismert elnevezéssel a KKV szektorra utal), valamint megismerjék a könyvvizsgálók nézeteit arról, hogy milyen megoldásokat látnak ezen kihívások kezelésére. Vegyen Ön is részt a párbeszédben és töltse ki a kérdőívet 2019. szeptember 12-ig.
tovább...2019.07.26.
A Könyvvizsgálók Nemzetközi Etikai Standardok Testülete (International Ethics Standards Board for Accountants - IESBA) június 26-án indította útjára az eKódex-et - egy webalapú eszközt, amely egy digitális platformon biztosítja a Nemzetközi Etikai Kódex Könyvvizsgálóknak (benne foglalva a Függetlenségre Vonatkozó Nemzetközi Standardokat) kiadványt, röviden az eKódexet.
2019.07.25.
Az IFAC megosztotta a 2018-as Integrált Éves Áttekintését: Értékteremtés a Globális Hálózaton Keresztül címmel. A tagszervezetek és az érdekelt felek felé való elszámoltathatóság növelése mellett az áttekintés betekintést nyújt abba, hogy az IFAC missziója és célkitűzései hogyan állnak összhangban az IFAC közérdek érdekében elért legfontosabb eredményeivel. Azt is megmutatja, hogy az IFAC értékteremtését hogyan támogatja az erős irányítás, a világos stratégia, valamint a hatásos és hatékony erőforrás-felhasználás.
2019.06.30.
Idén június 15-én lépett hatályba a Könyvvizsgálók Nemzetközi Etikai Standardok Testülete (International Ethics Standards Board for Accountants - IESBA) által tavaly áprilisban megjelentetett, jelentősen felülvizsgált és szerkezetileg teljesen újraszerkesztett, a könyvvizsgálóknak szóló Etikai Kódex (Új nevén: "Nemzetközi Etikai Kódex Könyvvizsgálóknak (benne foglalva a Függetlenségre Vonatkozó Nemzetközi Standardok").
2019.06.25.
Thomas R. Seidenstein-t nevezték ki a Nemzetközi Könyvvizsgálati és Bizonyosságot nyújtó szolgáltatási Standardok Testület (International Auditing and Assurance Standards Board, IAASB) elnökévé.
tovább...2019.06.20.
A 2019. május 16-17-én Párizsban tartott konferencia első napja a kevésbé összetett szervezetek könyvvizsgálatáról szólt, míg a második napon az etikai és minőség-menedzsment kérdéseit elemezte. A kevésbé összetett szervezetek könyvvizsgálata kérdéskörben kiemelt szerepet kapott témák: a könyvvizsgálat értéke, az egyes országok nemzeti kezdeményezései, valamint az ISA-k használatával kapcsolatos kihívások alapvető okainak és a lehetséges IAASB-akcióterveknek megvitatása voltak.
tovább...
2019.05.25.
Az IAASB idén áprilisban közzétett egy vitairatot a Könyvvizsgálat a Kevésbé Összetett Szervezeteknél: a nemzetközi könyvvizsgálati szabványok (ISA-k) alkalmazása során felmerülő kihívások lehetséges megoldásainak feltárása címmel.
2019.05.20.
Ez a jelentés betekintést nyújt abba, hogy mi szükséges a jövőre kész könyvvizsgálók felkészítéséhez.
2019.04.24.
Az IAASB nemrégiben közzétette három standard tervezetét véleményezésre, mindhármat minőség menedzselése témában. A tervezetek nagy változást jelentenek majd a számviteli cégek számára. Az észrevételeket 2019. július 1-jéig lehet eljuttatni.
tovább...2019.04.24.
A KKV-k nagyobb sikereket érhetnek el, ha maguk is alkalmazzák a gyorsan növekvő cégek gyakorlatait. Az ACCA új globális kutatási jelentése azt vizsgálja, hogyan tudja növelni a kkv szektor a termelékenységet, a forgalmat és a munkahelyteremtést.
tovább...2019.04.24.
Az IFAC 2018-ban egy átfogó, nemzetközi kérdőív segítségével mérte fel, hogy a kis és közepes méretű könyvvizsgáló cégeknek mely kihívásokkal kell leginkább szembenézniük. A 150 ország 6258 válaszadójának csaknem 40 százaléka európai volt. Az alábbi linken található cikkben az európai válaszokat hasonlítja össze az IFAC a globális helyzetképpel.
tovább...2014.04.01.
Az IFAC Nemzetközi Könyvvizsgálati és Bizonyosságot nyújtó szolgáltatási Standard Testülete javaslatokat fogalmazott meg arról, hogy milyennek kellene lenni az auditált pénzügyi beszámolókról szóló jelentéseknek. Ezek a javaslatok módosítanának számos meglévő nemzetközi standardot (ISA 260, 570, 700, 705 és 706) és egy új (ISA 701) is napvilágot látna. Az új standard meghatározza azokat a kulcsfontosságú elemeket, melyeket a független könyvvizsgálói jelentés mindenképp kell, hogy tartalmazzon. Többek között megtalálható benne egy minta a független könyvvizsgálói jelentésre is.
tovább...