Gyakorlati kihívások és közelgő teendők az EU MI rendelete alapján - Dr. Kéri Ádám

Dr. Kéri Ádám előadásának ideje: 2024. szeptember 12. 16.00-16.30 Általános szekció - "A digitalizáció és az AI forradalma - Könyvvizsgálati innovációk" című Könyvvizsgálói Konferencia

Előadó

Dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Jogi tanulmányait az ELTE Jogi Karán kezdte. Ezt követően a Lord Slynn of Hadley European Law Institute szervezésében többek között európai uniós jogot tanult, majd az Egyesült Államokban (University of Georgia School of Law, Athens, GA, USA) folytatta jogi tanulmányait, ahol 2006-ban diplomázott. Tanulmányai ideje alatt, illetve azt követően dolgozott nemzetközi ügyvédi irodákban, ellátta üzletközpontok, illetve ingatlanforgalmazó társaságok jogi képviseletét, s egy ideig a közigazgatásban is szerepet vállalt.

Az elmúlt 10 évben a LIGA Szakszervezeti konföderáció jogi szakértőjeként, a Nemzeti ILO Tanács delegáltjaként, a hazai és nemzetközi érdekegyeztetés résztvevőjeként, a KRS Ügyvédi Iroda munkajogi és adatvédelmi üzletágának üzletágvezető ügyvédjeként dolgozott. Jelenleg önálló praxist folytat általános compliance, adatvédelmi jog, mesterséges intelligencia, munkajog főprofillal elsősorban pénzügyi intézmények, egészségügyi szolgáltatók, termelő vállalkozások, informatikai vállalkozások és közhatalmi-önkormányzati szereplők számára. Ennek keretében részt vesz NAIH, illetve MNB vizsgálatokban is, továbbá közreműködik a közérdekű adatok kezelésével és kiadásával kapcsolatos eljárásokban. 2018 és 2019 között tagja volt a Pénzügyminisztérium keretein belül működő adatvédelmi kodifikációs bizottságnak. Végezetül az International Association of Privacy Professionals (IAPP) szakmai szervezetnek is tagja.

Szakmai partnere és minősített oktatója a Magyar Könyvvizsgáló Kamara Oktatási Központjának, rendszeres előadója az Országos Könyvvizsgálói Konferenciának, szerzője a HVG Adózóna kiadványának, partnere nemzetközi könyvvizsgáló társaságoknak. Munkajog, mesterséges intelligencia és adatvédelem területén in-house, illetve egyéb képzéseket tart, rendezvényeket szervez, szakcikkeket publikál különféle szakmai kiadványokban, illetve a médiában is előfordul szakértőként.

  
     

Előadás rövid összefoglalója

  

2024. augusztus 1. napjával hatályba lépett az EU mesterséges intelligencia rendelete (EU AI ACT), mely a GDPR szabályozásához hasonlóan fokozatosan válik alkalmazhatóvá. A rendelet a világ első, a mesterséges intelligencia felhasználását átfogóan szabályozó jogszabálya. A szabályozás célja a mesterséges intelligencia fejlesztésének, az EU belső piacára helyezésének és az EU belső piacán történő használatának kockázati alapon történő szabályozása. A szabályozás azon rendszerekre terjed ki, melyek az EU állampolgárok egészsége, biztonsága és alapvető jogai tekintetében kockázatot jelentenek. Kockázati szempontból négy kategóriát különböztet meg: az elfogadhatatlan kockázatot, a magas kockázatot, az átláthatósági kockázatot és a minimális kockázatot. A GDPR szabályozásához hasonlóan a rendelet szabályai a hatálybalépést követő felkészülési idő elteltével válnak alkalmazhatóvá. Elsőként a tiltott alkalmazásokra vonatkozó rendelkezések válnak alkalmazhatóvá 2025. február 1. napjával. 2025. augusztus 2. napjával az általános célú felhasználásokra, illetve a felügyeleti hatóság kijelölésére vonatkozó szabályok lépnek hatályba. 2026. augusztus 1. napján valamennyi egyéb részletszabály hatályba lép az I. mellékletben szabályozott magas kockázatú alkalmazásokra vonatkozó szabályok kivételével, melyek 2027. augusztus 1. napján fognak hatályba lépni. A szabályozás kifejezetten terjedelmes és bonyolult, az érintettek számára tanácsos az előzetes felkészülésre megfelelő időt biztosítani.

    

Betöltés...
X