A nyilvános tőkepiacok a reálgazdaság szolgálatában - Máté-Tóth István
2024.09.11.Máté-Tóth István előadásának ideje: 2024. szeptember 12. 13.30-14.00 "A digitalizáció és az AI forradalma - Könyvvizsgálati innovációk" című Könyvvizsgálói Konferencia
Előadó
Máté-Tóth IstvánBudapesti Értéktőzsde Nyrt. vezérigazgató-helyettes |
|
Diplomáit a drezdai Közlekedéstudományi Egyetemen, a prágai CEU-n, valamint a sussex-i Egyetemen szerezte, emellett okleveles pénzügyi elemző (CFA) végzettségre is szert tett. Több, mint 25 éves tőkepiaci tapasztalattal rendelkezik, amelyből mintegy 18 évet a Credit Suisse-nél töltött, ahol először részvényelemzőként, később a Fejlődő Piacok Részvény Elemzési Üzletágának ügyvezető igazgatójaként dolgozott, majd az Európai Részvénypiaci Elemzések területének a társvezetőjévé nevezték ki. A Budapesti Értéktőzsde előtt több, mint 3 évig az Egyesült Királyságban működő Pénzügyi Magatartási Hatóság (Financial Conduct Authority) Tőzsdei Bevezetések Hatóságán dolgozott, ahol elsődleges piacokkal kapcsolatos irányelvekkel és szabályozásokkal foglalkozó területeket és projekteket irányított. Mindezek mellett a CFA UK Karrierfejlesztési Bizottságának volt önkéntes tanácsadó szakembere, ahol segítségével jött létre az ottani CFA Női Hálózat. A BÉT-hez 2017 szeptemberében csatlakozott, kereskedésért és üzletfejlesztésért felelős vezérigazgató-helyettesként, ahol 2017 ősze óta vezérigazgató-helyettesként dolgozik. További fontos tisztségei: |
|
Előadás rövid összefoglalója
A tőkepiacoknak kiemelt szerepe van az országok gazdaságainak fejlődésében. A tőkepiaci értéklánc számos eleme szerves tagja a gazdaságnak kezdve a befektetési bankoktól a tőzsdéken és a központi értéktárakon keresztül egészen az elemzőkig és a brókereig. A tőkepiac fejlettsége erős pozitív kapcsolatban van adott ország GDP/fő és innovációs mutatóival. A nagyobb piac pedig több beruházási lehetőséget kínál, így serkentve a gazdasági növekedést és az innovációt. A globális részvénypiacok középpontjában az Egyesült Államok és Ázsia áll, köszönhetően gazdasági súlyuknak és fejlett tőkepiacaiknak. Ezek a régiók meghatározóak a nemzetközi tőkepiacokon, hatásuk pedig világszerte érezhető.
A tőkepiacok esetén a hosszú távú megtakarítások hatékony kezelésének kérdése kulcsfontosságú téma. Az ilyen megtakarítások (pl.: nyugdíjvagyon) kiemelkedő jelentőséggel bírnak a stabil gazdasági növekedés szempontjából. Svédország példája jól mutatja, hogyan járulhatnak hozzá a hosszú távú megtakarítások a gazdaság fenntartható fejlődéséhez és a jóléti rendszer fenntartásához.
A Budapesti Értéktőzsde ökoszisztémája számos különböző ponton része a magyar gazdaságnak. Ezen keresztül támogatja a vállalatok fejlődését, segíti azok finanszírozhatóságát és összeköti őket hazai és külföldi befektetőkkel is. Emellett a BÉT segít a piaci edukációban is, valamint összekapcsolja a különböző gazdasági szereplőket is.